Obowiązujące od 28 listopada do 27 grudnia 2020 roku zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych zostały przedłużone do 17 stycznia 2021 roku.  http://Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Drodzy Czytelnicy informujemy, że od 30 listopada biblioteka wraz z filiami zostaje ponownie otwarta, wciąż w ścisłym reżimie sanitarnym bez dostępu do księgozbioru. Wznawiamy system rezerwacji zamówień materiałów bibliotecznych i preferujemy zamówienia telefoniczne oraz online. Zwrot materiałów bibliotecznych nie ulega zmianie. Zwracane materiały biblioteczne podlegają 4-dniowej kwarantannie. Uwaga!!! Biblioteka w Porąbce będzie pracować w tym trybie od 7 grudnia 2020r. (po zakończeniu spisu kontrolnego księgozbioru).

Najnowsze rekomendacje Biblioteki Narodowej w sprawie całkowitego zamknięcia bibliotek dla użytkowników (w tym czytelń, wypożyczalni, informatoriów) we wskazanym okresie, czyli od 7 listopada do 29 listopada.http://lustrobiblioteki.pl/2020/11/zamkniecie-bibliotek-od-7-do-29-listopada/

Literacka nagroda Nobla przypadła w tym roku Louise Glück, amerykańskiej poetce i eseistce. Glück została nagrodzona za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.
https://wyborcza.pl/7,75517,26376696,laureatem-nobel-z-literatury.html?fbclid=IwAR3ncLW7VdoA1eipJHW-95LC1tcmvAq9R3TxfOGFYq4EVmtDq9fQYXZc_RI


W popkulturze to święto, które pozwala między innymi na oswojenie strachu. Wampiry, duchy, czarownice, nietoperze, trupie czaszki i czarne koty, to tylko część symboli, którymi można szokować w tym dniu, czyli 31 października. Zapraszamy Was do upiornie dobrej zabawy! Uruchomcie wyobraźnię, inspirując się strasznymi postaciami z książek i filmu – stwórzcie przebranie dla swojego upiornego bohatera. Odrobina umiejętności manualnych, przekonujący makijaż, cyk i fotka gotowa! Nasza skrzynka odbiorcza będzie na nie czekać do 31 października. Wszystkie nadesłane przez Was zdjęcia zamieścimy na stronie , a ilość polubień wyłoni zwycięzcę.

Dwie powieści, dwa eseje, biografia i dwie książki reporterskie to tegoroczni finaliści, jednak główna nagroda trafia do Radka Raka za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakobie Szeli”. To książka przygodowa i fantastyczna, mityczno- baśniowa opowieść mocno zakorzeniona w historii Galicji. Gratulujemy nagrody i informujemy iż, powieść Raka znajdziecie w naszych zbiorach. Gorąco polecamy!https://www.vogue.pl/a/radek-rak-z-nagroda-literacka-nike-2020

odebrała Joanna Gierak-Onoszko za debiut reporterski „27 śmierci Toby′ego Obeda” (wyd. Dowody na Istnienie).Książka znalazła się w grupie siedmiu nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2020.

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/ksiazki/1801812,1,recenzja-ksiazki-joanna-gierak-onoszko-27-smierci-tobyego-obeda.read


Bezpłatna Wyprawka Czytelnicza dla każdego przedszkolaka.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece

Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka. Warto zatem udać się do pobliskiej biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece. W tym roku do projektu zgłosiło się 5861 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 75% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Pełna lista zakwalifikowanych bibliotek oraz szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony projektu znajdą się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl.

Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!

Opis projektu:

Od 2018 r. projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy bibliotekami publicznymi. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzyma także drobny czytelniczy upominek. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

Wyprawka Czytelnicza

• Książka „Pierwsze czytanki dla…”  – to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.

• Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z  nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.

• Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.

Dlaczego warto odwiedzić z dzieckiem bibliotekę?

 • Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
 • Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu tak dzieci, jak i rodzice mogąwziąć udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
 • Wizyta w bibliotece uczy dziecko samodzielności, podejmowania własny wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

Już dziś rozpoczyna się głosowanie mieszkańców naszego województwa na zadania w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Z radością informujemy Was, że do głosowania zakwalifikowano zadanie o zasięgu wojewódzkim pt.: Książki online dla każdego. Kod projektu: MBO-0141/W/20. Informację znajdziecie na https://bo.slaskie.pl/bo/projekty/2?stage=4. Projekt przewiduje sfinansowanie zakupu dostępu do platform ebooków: Legimi – dla wszystkich bez wyjątku bibliotek publicznych województwa oraz IBUK Libra – dla bibliotek z funkcjami powiatowymi (ale prawdopodobnie dla jeszcze większej liczby bibliotek). Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby biblioteki uzyskały dostęp dla swoich czytelników zupełnie za darmo. Jeśli zadanie wygra w głosowaniu, to jego realizacja powinna zostać przekazana Bibliotece Śląskiej, która będzie organizować ten dostęp dla pozostałych bibliotek. Dzięki Waszym głosom Drodzy Czytelnicy stanie się możliwy dostęp online do książek elektronicznych (ebooków): najnowszej literatury pięknej i popularnonaukowej bez ograniczeń, opłat, kolejek i narażania zdrowia. Ponad 50.000 tytułów ebooków w serwisie Legimi i 5.000 w IBUK Libra. Kody dostępu będzie można pobrać we wszystkich bibliotekach publicznych w województwie śląskim (IBUK Libra tylko w bibliotekach powiatowych). Dostęp będzie możliwy także na urządzeniach mobilnych, w Legimi również możliwość czytania offline i na wybranych e-czytnikach. Gorąco zachęcamy do głosowania! https://bo.slaskie.pl/content/glosowanie


W związku z wprowadzeniem od soboty 8 sierpnia 2020 roku dodatkowych obostrzeń dla 19 powiatów w Polsce, w których odnotowano największy przyrost zakażeń koronawirusem, Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom w tych rejonach wprowadzenie nowych zasad. http://lustrobiblioteki.pl/2020/08/rekomendacje-bn-dotyczace-funkcjonowania-bibliotek-podczas-epidemii-stan-na-8-sierpnia-2020-roku/

Domowe warsztaty marzycielsko-plastyczne na podstawie książki „Brzuchem do góry” Urszuli Palusińskiej i filmiku instruktażowego przygotowanego przez autorkę lub samodzielnie przygotowanych slajdów (zdjęć). Potrzebne będą farby plakatowe w trzech kolorach – żółta, niebieska, czerwień carminowa (czerwień wpadająca w róż), najlepiej sprawdza się farba plakatowa rozwodniona w stosunku 1:1 o konsystencji śmietanki, tusz kreślarski czarny, talerze plastikowe na farbę, karton lub tektura 70 x 70 lub inny mniejszy wymiar, pędzel, pojemnik na wodę, ręcznik papierowy, różne materiały do eksperymentalnego malowania; gąbka kąpielowa, gąbka do zmywania, ścinki materiałów, folia bąbelkowa, folia do zabezpieczenia stanowiska pracy.

Przebieg zajęć:Jest gorący dzień w samym środku wakacji. Słońce świeci bez przerwy. Nikomu się nie śpieszy. Każdy by tylko leżał do góry brzuchem i patrzył w niebo. Spróbujcie sobie wyobrazić, że znajdujecie się w takim wymarzonym na letnią porę miejscu i podobnie jak bohaterowie książki – Brzuchem do góry, leżycie sobie beztrosko na trawie i spoglądacie w górę. Co tam widzicie? Teraz namalujcie, to co zobaczyliście nad głową. W zobaczeniu tego pomogą wam wasze slajdy i filmiki instruktażowe autorki. Użyjcie do tego celu pędzli, rąk, folii bąbelkowej, gąbki – niech nic nie ogranicza waszej wyobraźni.

Gotowe prace weźcie w oburącz i zapozujcie do zdjęcia, na pewno chętnie zrobi je ktoś z domowników. Teraz wystarczy nam je wysłać!
Na Facebooka lub na gbp-bibliotekaporabka22@wp.pl


Menu święta bibliotek ma zatem oferować smakowanie słowa i łakome literackie kąski. Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonało wyboru hasła promującego XVII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, który będzie realizowany przez biblioteki w całej Polsce w dniach 8-15 maja 2020 r. 

Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, który uzasadniania wybór w następujący sposób:

Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.

Nowa rzeczywistość, w której Bibliotekarze i Bibliotekarki muszą się odnaleźć, nie będzie łatwa zarówno dla nich jak i dla czytelników, dzięki którym ich praca ma sens. Życzymy obu stronom wytrwałości i spokojnej akceptacji nowych warunków, regałów uginających się pod ciężarem nowości wydawniczych, zadawalających środków i wielu dotacji. Wszystkiego najlepszego!

Dziś Państwowy Inspektorat Sanitarny w Bielsku-Białej przyjął do „akceptującej wiadomości przedstawione zasady udostępniania biblioteki dla czytelników”. W tej sytuacji od 7 maja b.r. Gminna Biblioteka Publiczna w Porąbce będzie czynna – w filiach w normalnym trybie godzin, natomiast biblioteka w Porąbce od poniedziałku do środy w godz. 9-15.30, w czwartek i piątek w godz. 8-14. Tymczasowe zasady korzystania z biblioteki; w wypożyczalni przebywa tylko jedna osoba, książki i audiobooki podaje wyłącznie bibliotekarz, korzystanie z czytelni i stanowisk komputerowych jest niemożliwe, nie ma możliwości rezerwowania książek. ZAPRASZAMY!

W związku z najnowszymi wynikami badań nad koronawirusem Sars-CoV-2 Biblioteka Narodowa zmienia rekomendację dotyczącą okresu kwarantanny dla książek i innych publikacji przechowywanych w bibliotekach. Na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby). Nie zmienia się rekomendacji dla tektury i papieru – wirus jest aktywny do 24 godzin. Pozostałe rekomendacje dotyczące zabezpieczeń przed zakażeniem koronawirusem pozostają bez zmian. Ponieważ autorzy badań, na podstawie których skrócono rekomendowany okres kwarantanny, zalecają ostrożność przy interpretacji ich wyników Biblioteka Narodowa rekomenduje wydłużenie okresu kwarantanny, jeśli jest to możliwe w bibliotece i okres 3 dni potraktować jako minimalny. Po publikacji nowszych badań BN będzie weryfikowała swoje rekomendacje zgodnie z najnowszą wiedzą na temat koronawirusa.

Przypominamy, że przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres minimum 3 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, innym pomieszczeniu bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania. Należy pamiętać o założeniu rękawiczek. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.

Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające. Nie należy naświetlać książek lampami UV z uwagi na to, iż światło UV ma szkodliwy wpływ na materiały, z których wykonane są książki.

Przypominamy, że po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.


1. Decyzję o uruchomieniu poszczególnych agend biblioteki, przy zachowaniu zasad ochrony epidemiologicznej, podejmuje Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Porąbce.

2. Uruchomione dla czytelników zostają jedynie wypożyczalnie, bez wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni.

3. Wstęp do biblioteki jest ograniczony do jednej osoby. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy zachować bezpieczną odległość między czytelnik a bibliotekarzem oraz czytelnikiem i czytelnikiem.

4. Użytkownicy przebywający w bibliotece mają obowiązek używania maseczek i rękawiczek.

5. Przed wejściem do biblioteki czytelnik ma obowiązek dezynfekcji rąk przygotowanym do tego celu środkiem.

6. Pracownicy biblioteki powinni bezwzględnie stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

7. Książki zwracane przez użytkownika powinny zostać przez niego bezpośrednio odłożone na miejsce wskazane przez bibliotekarza.

Przyjęte materiały biblioteczne zostaną odłożone na okres 3 dni do skrzyni, pudła, torby lub worków. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania. Przy kontakcie z tymi egzemplarzami należy stosować rękawiczki. Nie wymaga się 1. osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.
8. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi.

9. Książki proponuje i podaje bibliotekarz.

10. Zasadne jest wcześniejsze zamówienie telefoniczne lub mailowe, aby usprawnić usługę.
11. Zaleca się użytkownikom sprawdzenie dostępności materiałów bibliotecznych w katalogu OPAC w systemie on-line oraz ich rezerwację.

12. Zawiesza się naliczanie jakichkolwiek kar pieniężnych z tytułu nieterminowego zwrotu materiałów bibliotecznych.

14. Do czasu odwołania epidemii dla użytkowników nie będą otwarte czytelnie, stanowiska komputerowe oraz nie będzie możliwa usługa kserograficzna.

15. Dary książkowe od czytelników nie będą przyjmowane do odwołanie.

16. Pracownicy bibliotek powinni bezwzględnie stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

17. Do odwołania nie podejmuje się żadnych działań animacyjnych, promocyjnych w zakresie promocji czytelnictwa, za wyjątkiem projektów on-line.

18. Ze względu na obowiązek przeprowadzenia kwarantanny zwracanych zbiorów czas otwarcia

Decyzję o otwarciu bibliotek podejmuje dyrektor w porozumieniu z organizatorem po konsultacji z sanepidem. GBP w Porąbce i jej trzy filie zostaną otwarte po decyzji sanepidu i stwierdzeniu przezeń, że biblioteka jest przygotowana do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. Prosimy o śledzenie naszej strony internetowej i Facebooka, gdzie poinformujemy o dokładnej dacie otwarcia naszych bibliotek i o procedurach obowiązujących w bibliotekach na czas pandemii.

Masz tę moc! to kolejna książka do pobrania i zarazem pomoc w wyjaśnieniu dzieciom co to jest Covid-19 i jak unikąć zakażenia. Można też odtworzyć dźwiękową wersję książki – do posłuchania.

https://miastodzieci.pl/wp-content/uploads/2020/03/koronawirus_ksiazka_dla_dzieci2.pdf

W Polsce walka o wolność publikatorów ma długą tradycję i zachacza o czasy, nie tak bardzo odległe. Nawet dziś można odnieść wrażenie, że nie całkiem jest ona wolna.

„Wierszyki domowe” Michała Rusinka doskonale wpisały się w nasz obecny rytm dnia. Spędzając całe dnie w domach jesteśmy zmuszeni poruszać się pomiedzy przedpokojem, kuchnią a łazienką…Wierszyki czytane przez autora sprawią, że pokochamy te miejsca.

Opublikowany przez Michała Rusinka Piątek, 20 marca 2020

Akcja Żółte Żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim. Dzieki Markowi Edelmanowi, żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.  To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia składał bukiet z tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W każdą rocznicę Powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. To właśnie dlatego żółte żonkile co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast.

Aktor mówi na nagraniu – „Możesz wołać na mnie Bobby B”. – najwyższy czas „złapać tego zabójcę, ponieważ mamy jeszcze dużo do przeżycia”. „Teraz pamiętaj – zostań w domu. Ale jeżeli musisz gdzieś wyjść, załóż maseczkę” – podkreślił. Na masce McConaugheya znalazło się jego ulubione hasło: „Po prostu żyj”.https://www.instagram.com/p/B-7Dggbge-u/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_video_watch_again

Koronawirus. Matthew McConaughey pokazuje, jak zrobić maseczkę
https://www.instagram.com/p/B-7Dggbge-u/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_video_watch_again

Poza wyprawką „Pierwsze czytanki dla …” (Mała książka-wielki człowiek) z projektu, który wciąż jest aktualny szykujemy prawdziwą niespodziankę! Są to wznowienia książek ilustrowanych przez prawdziwego mistrza ilustracji Józefa Wilkonia. Również tygryski, koty, złote księżyce w „Pierwsze czytanki dla…” są dziełem tego niezwykłego ilustratora. Jego charakterystyczna kreska i czerń zarazem, prowadzi dziecko w świat sztuki, zachęca, rozwija , edukuje i prowokuje do szukania czegoś więcej niż disneyowskie obrazki. To propozycja również dla rodziców, którzy niejednokrotnie wychowani na kiczowatej, przesłodzonej ilustracji wyrobili sobie zły gust i teraz nie potrafią wybrać dla swoich pociech dobrej książki. Zachęcamy więc do odejścia od złych trendów i pochylenia się nad naszą propozycją!


http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000065801.pdf Wciąż obowiązują podstawowe zasady indywidualnej ochrony oraz pozostałe ograniczenia, nakazy i zakazy określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 roku.

Gdyby nie pandemia, teraz robilibyśmy tę kartkę na warsztatach w bibliotece i cieszylibyśmy się swoim towarzystwem, dlatego demonicznie nadaliliśmy jej przydomek „koronowirusowa”. Kolorowanka pochodzi z aktywnościowej książki „Ptaki” Carrlla Cneut’a. Zróbcie zdjęcie i wyślijcie pracę na nasz adres email: gbp@porabka22wp.pl , zamieścimy je w galerii na naszej Stronie i na Facebooku. Dobrej zabawy! hhttps://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/dwiesiostry_files/File/dla%20bibliotekarzy/ptaki_10-11.pdf


https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/dwiesiostry_files/File/dla%20bibliotekarzy/ptaki_10-11.pdf

Dzieci to uwielbiają! Domowe biblioteczki, kryją skarby, które wystarczy „odkurzyć” – ważne, by wybrać taką, która sprawi przyjemność wszystkim😊 Czytanie, to także oglądanie pięknie wydanych albumów, a tych też w domach nie brakuje. Miłego głośnego czytania!Do akcji przyłączyli się autorzy i ilustratorzy książek wydanych przez „Dwie Siostry”. Do tej pory swoim talentem i pomysłowością wsparli inicjatywę: Maria Dek, Piotr Karski, Piotr Socha, Urszula Palusińska, Sara Olszewska, a inni artyści pracują już nad kolejnymi niespodziankami! Na Stronie wydawnictwa czeka seria materiałów do pobrania przez rodziców, opiekunów dla swoich pociech i podopiecznych. Mają one umilić i wypełnić czas spędzany w domach. Zebrane materiały: autorskie kolorowanki, karty aktywnościowe i dowcipne filmy instruktażowe, znajdziecie w codziennie aktualizowanej zakładce DOPOBRANIAhttps://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy_do_pobrania/ .
https://www.facebook.com/watch/?v=831432840680085

Szanowni Państwo,
w trosce o bezpieczeństwo publiczne i w związku z potencjalnym zagrożeniem związanym z koronowirusem, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, a także działając zgodnie z zaleceniami Zarządu Województwa Śląskiego, informujemy, że GBP w Porąbce wraz z filiami zostaje zamknięta do 10.04.2020 włącznie. W związku z powyższym nie będą realizowane zamówienia oraz zwroty książek. Aktualne wypożyczenia zostaną przedłużone o 30 dni, a kary za niezwrócone w tym czasie zbiory nie będą naliczane. Prosimy o śledzenie naszych kanałów informacyjnych, ponieważ czas zamknięcia może ulec zmianie.

Dla kobiet to wciąż ważny dzień, by ich głosy i manifesty o słuszne prawa zostały usłyszane, szczególnie gdy w różnych zakątkach świata prawa kobiet nadal są łamane. Dla wielu Polek, Dzień Kobiet jest sentymentalną wycieczką do PRL-u, lecz dla młodszych pokoleń to okazja, by zwrócić uwagę na palące tematy w kwestiach, które feministki głosiły wbrew konserwatywnym społeczeństwom i rządom. Życzymy wszystkim kobietom, by stały się partnerami dla mężczyzn z równymi prawami, by nie przestawały pielęgnować swojej kobiecości w szerszym znaczeniu.


Ogólnopolski konkurs na najlepszą
GRĘ PUDEŁKOWĄ
na bazie Uniwersum Dwuświata

CEL

Głównym celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży poprzez powiązanie książki z grą planszową bądź karcianą. Dodatkowo aspiracją konkursu jest budowanie u młodzieży motywacji do rozwoju kreatywności, twórczości i przedsiębiorczości. Udział w konkursie daje młodym ludziom okazję do budowania umiejętności pracy w zespole oraz prowadzenia projektu według własnych koncepcji.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

W konkursie mogą brać udział zespoły od 2 do 5 osób w wieku od 10 do 24 lat. Każdy zespół musi mieć pełnoletniego opiekuna, który potwierdza zgłoszenie zespołu, przesyłane do Organizatora.

PRZEDMIOT KONKURSU

Zespoły zgłoszone i zapisane do konkursu opracowują własną koncepcję stworzenia gry planszowej lub karcianej na bazie świata i fabuły z serii fantasy „Kroniki Dwuświata”. Koncepcja powinna minimum zawierać:

 1. Dobrze brzmiący tytuł gry
 2. Określenie czy jest to gra planszowa czy karciana
 3. Określenie dla ilu osób jest to gra (ile osób może w nią grać?)
 4. Określenie co jest celem gry, jakie są warunki zwycięstwa (np. pokonanie rywali, najszybsze osiągnięcie celu, zdobycie największej liczby punktów itp.)
 5. Wymienienie wszystkich elementów z jakich będzie składać się gra, czyli co i w ilu sztukach gracz znajdzie w pudełku (np. kostki, plansze, karty itp.)
 6. Opisanie ogólnych założeń mechaniki gry (zasady gry, tury, akcje, punkty itp.)
 7. Uargumentowanie co jest główną zaletą gry i dlaczego będzie się w nią dobrze grało, czyli na czym polega jej atrakcyjność

Wykonanie makiety lub wizualizacji gry i/lub elementów będzie dużym atutem. Zatwierdzone zespoły otrzymają do dyspozycji pliki z grafikami Kronik Dwuświata (m.in. Mapa Dwuświata, 5 postaci z powieści, dostępne ilustracje)

Wykreowana przez zespół koncepcja GRY jest przez jego członków nagrywana w formie krótkiego filmu (max do 15 minut, format mp4 lub avi), a następnie przesyłana do Komisji Konkursowej na adres: hubert@pstd.org.pl

PLANOWANY PRZEBIEG KONKURSU

Konkurs przebiega w dwóch etapach:

Etap 1. Zgłoszenie i ocena przez Komisje konkursową filmów nadsyłanych przez zespoły

Etap 2. Plebiscyt internetowy wybierający najlepszą koncepcję spośród tych, które zostały nominowane do II etapu przez Komisje konkursową.

Zgłoszenie krok po kroku:

 1. Zespól zgłasza się do konkursu wypełniając formularz (na stronie pstd.org.pl/konkurs lub papierowy podczas spotkania z Pawłem Kopijerem, autorem trylogii Mitrys). Wymagany podpis pełnoletniego Opiekuna zespołu.
 2. Przedstawiciel Komisji Konkursowej oddzwania (odpisuje) na dane kontaktowe Opiekuna zespołu, podane w zgłoszeniu, by potwierdzić przyjęcie do konkursu i podpowiedzieć technicznie jak sprawnie opracować koncepcję.
 3. Zespół opracowuje swoją koncepcję GRY, wykonuje ewentualne jej makiety/elementy i nagrywa filmik, na którym członkowie zespołu opowiadają o GRZE, prezentując ją z jak najlepszej strony, a następnie filmik wysyłają na adres mail Komisji Konkursowej
 4. Komisja ocenia wszystkie nadesłane filmiki i wybiera 5 lub 10 do drugiego etapu – te wybrane są publikowane na Fanpage’u autora Trylogii Mitrys, Kroniki Dwuświata oraz grupie dyskusyjnej Książki Fantasy.
 5. Internauci głosują na poszczególne filmiki, wybierając tym samym w fanowskim plebiscycie ten, który zwycięża cały konkurs.
 6. Wyniki konkursu są ogłaszane w mediach, zwycięzcy otrzymują nagrody.

Termin nadsyłania zgłoszeń zespołów konkursowych – do 1 kwiecień 2020
Termin nadsyłania filmów prezentujących koncepcje do konkursu – do 1 maja 2020
Wyłonienie laureatów I etapu – do 15 maja 2020
Prezentacja filmów z koncepcjami które przeszły do II etapu
Rozstrzygnięcie konkursu – do 30 czerwca 2020


WIĘCEJ – Ogólnopolski konkurs na Najlepszą Grę wer 1.0 wysylka

Pierwszy Mały Czytelnik odebrał dyplom w akcji „Mała książka-Wielki człowiek”. Weronika Sadlik z zapałem zbierała naklejki na Karcie Małego Czytelnika i w nagrodę została uhonorowana imiennym dyplomem.

Przypominamy, że Akcja skierowana jest do dzieci urodzonych w roku 2014-2017. Każdy trzylatek, otrzymuje Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek – delfinków. W pakiecie znajduje się również broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”. Gorąco zachęcamy do udziału w akcji.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl


Zapraszamy do obejrzenia wystawy gobelinów Małgorzaty Szymali. Artystka, zawodowo związana ze Szkołą Podstawową nr 2 w Międzybrodziu Bialskim, obecnie mieszka w Porąbce. Od 25 doskonali technikę tkania gobelinów, które charakteryzują się ciekawą techniką wykonania oraz kolorystyką. Pierwsze gobeliny były niepozorne, rachityczne, koślawe. Bardzo często służyły jako wycieraczki przed drzwi. Z czasem stały się na tyle dopracowane, że mogły stać się ozdobą domu, lub prezentem dla najbliższych. Praca nad gobelinem to dla autorki, psychiczny komfort, chwila relaksu oraz wytchnienia od dnia codziennego. Mówi, że kocha to co lubi i robi to co kocha.


Prace dzieci (zdjęcia wszystkich prac w zakładce Galeria 2020)

Ta oszałamiająco kolorowa książka aktywnościowa wprowadziła uczestników warsztatów w magiczny świat wiejskich kolędników – od Bożego Narodzenia, przez karnawał, aż do Wielkanocy. „Turonie, Żandary, Herody” Anny Kaźmierak dostarczyły nam nie tylko dużo frajdy podczas malowania farbami, ale także dowiedzieliśmy się, że wraz z nastaniem zimy na polskich wsiach od wieków pojawiają się przebierańcy, którzy w różnych miejscach mają różne nazwy i stroje.