Prace dzieci
(więcej w galerii)

Czytaj więcej…

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest programem wieloletnim na lata 2016-2020. W ramach Programu zdefiniowany został Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, którego celem jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

W ramach tego programu, wnioskując o środki finansowe, GBP w Porąbce uzyskała w 2016 r. kwotę 10.100 złotych na zakup nowości wydawniczych – w tym roku był to zakup książek tradycyjnych i audiobooków. Miło nam poinformować, że zostało zakupionych 399 egzemplarzy książek. Zakupione nowości wydawnicze dostępne są w Bibliotece Centralnej i w 3 placówkach filialnych na terenie Gminy Porąbka.

Wszystkie książki zakupione w ramach Priorytetu 1, opatrzone są logo: Zrealizowano ze środków NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

Zapraszamy stałych czytelników, a także wszystkich tych, którzy jeszcze do nas nie trafili. Nasze placówki otwarte są od poniedziałku do piątku. Wśród zakupionych książek szczególną ofertę kierujemy do najmłodszych mieszkańców. Czekają na nich książeczki z serii Pierwsze czytanki i wyjątkowe pozycje z Wydawnictwa Dwie Siostry, które promujemy ze względu na nietuzinkowość i piękną ilustrację.

 

Wszystkie odcinki programu będą emitowane na antenie TVP3 Katowice w październiku i listopadzie
w każdą sobotę o godz. 10.30 i 20.30 www.katowice.tvp.pl

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Propaguje taką właśnie formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi. Święto ma w naszym kraju już 13-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. My w ramach tej akcji wybraliśmy się do przedszkola z książką Przemysłąwa  Wechterowicza  ?Uśmiech dla żabki?. Zdjęcia w galerii data:text/mce-internal,content,usmiech-dla-zabki

Warsztaty będące kontynuacją zabawy w Hirameki oraz praca z książką ?W góry!? Piotra Karskiego przewodnikiem  do rysowania, który poprzez zadania plastyczne zaznajamia z ogromem wiedzy o górach.

Prace dzieci w galerii

Czytaj więcej…

 

 

 

 

 

 

 

http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-moja_mama.html

Warsztaty z całkiem nową odsłoną zabaw  kolorem i konturem, inspirowane Hirameki, które stworzyli artyści Peng+ Hu.  Książka o tym samym tytule to propozycja wycieczki w świat wyobraźni, w której kolejne ?kroki? podnoszą poziom stopnia trudności od form prostych, wymagających kilku kresek do wolnego stylu budującego całe obrazy.

Prace dzieci w galerii

Czytaj więcej…

Najciekawsze chwile z Dni Porąbki uwieczniliśmy na zdjęciach… (patrz galeria)

Czytaj więcej…

😎 

Untitled design(1)

Tym razem, to my mieliśmy zaszczyt być gospodarzami XVI edycji konkursu na najlepszą bibliotekę powiatu bielskiego, organizowanego przez starostę bielskiego przy współpracy Książnicy Beskidzkiej i Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bielsku-Białej. Gośćmi wydarzenia byli; Dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego dr Magdalena Madejska, Wicestarosta Grzegorz Szetyński, Zastępca Wójta Gminy Porąbka Paweł Zemanek oraz przedstawiciele samorządu, szkół i lokalnych towarzystw. Całość poprowadził Dyrektor Książnicy Beskidzkiej mgr Bogdan Kocurek.

Do konkursu przystąpiło 9 placówek z Bestwiny, Buczkowic, Czechowic-Dziedzic, Jasienicy, Jaworza, Kóz, Porąbki, Wilamowic, Wilkowic. Szczegółowej ocenie podlegały: zasięg czytelnictwa, programy promujące czytelnictwo, komputeryzacja, współpraca z lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami, modernizacja lokali bibliotecznych.

I miejsce zdobyła Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach, II ? Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie
i III  ? Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworzu. Natomiast nasza biblioteka, oraz w Jasienicy i Wilkowicach otrzymały wyróżnienie za działalność kulturalno ? edukacyjną. Biblioteka w Wilamowicach została doceniona za zmiany w infrastrukturze placówek filialnych, a Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach za tworzenie kulturowej przestrzeni publicznej mieszkańcom.

Finałowi konkursu towarzyszyła wystawa „Z duchem czasu – 1050 rocznica chrztu Polski 966” z Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej i ekspozycja sztuki ludowej  z galerii ArtLud. Uroczystość uświetnił koncert zespółu wokalno ?instrumentalnego ?Moderato? działającego przy Domu Kultury w Czańcu pod kierownictwem Teresy Romik.

 

 

Oprawa graficzna została powierzona Joannie Rusinek, literacka zaś ? jej bratu Michałowi, znanemu jako sekretarz Wisławy Szymborskiej, naszej noblistki.

 

Książka dla dzieci autorstwa Michała Rusinka z pięknymi ilustracjami Joanny Rusinek.

Carska filiżanka Autor: Michał Głowiński Prozatorska próba wybitnego teoretyka i historyka literatury.

 

Polska odwraca oczy Autor: Justyna Kopińska Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku.

Warsztaty wokół podstawowych nurtów w malarstwie i ich czołowych przedstawicieli z wykorzystaniem pomysłów z interaktywnej książki ?Zróbmy sobie arcydziełko? Marion Deuchars.

 

 

Czytaj więcej…

Ptaki Drapieżne Autor: Emil Marat, Michał Wójcik Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK.

 

Kasienka Autor: Sarah Crossan

ZABIĆ Mordy polityczne w PRL Autor: Patryk Pleskot Czy w Polsce Ludowej istniało tajne komando śmierci?

 

ISIS Państwo Islamskie Autor: Benjamin Hall Brutalne początki armii terrorystów.

Dziś gościliśmy Renatę Piątkowską autorkę wielu znanych i lubianych książek dla dzieci. W spotkaniu autorskim uczestniczyły dzieci z klas piątych i szóstych ze szkół podstawowych w Czańcu i Porąbce. Pisarce towarzyszyła lektor, pani Malwina Kożurno, która czytała fragmenty najnowszej książki pisarki pt. „Która to Malala?”. Bohaterką opisanej w niej historii jest pakistańska dziewczynka Malala Yousafzai, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. Niemal zapłaciła za to najwyższą cenę, gdy została postrzelona przez talibów.  W wieku szesnastu lat stała się globalnym symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Czytaj więcej…

Uczestnikom składamy serdeczne podziękowania za udział w konkursie i zapraszamy do dalszej współpracy.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej…

Warsztaty z interaktywną książką ?Kto to widział?? ? przewodnikiem dla dzieci po Łazienkach Królewskich,  do oglądania, czytania, uzupełniania w nim i rysowania.  Autorka Izabela Koczkodaj, stworzyła go we współpracy z Ośrodkiem Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie.

 

Prace dzieci w galerii

Czytaj więcej…

Córka papieża. Autor: Dario Fo Książka noblisty poświęcona jest Lukrecji, córce papieża Aleksandra VI, którą w serialowej produkcji przedstawiono jako bezwzględną, rozwiązłą i przebiegłą morderczynię ? ? Zrobiłem to przez oburzenie. Gdy obejrzałem serial „Rodzina Borgiów”, zdałem sobie sprawę, że zupełnie przekłamano w nim historię.?