Aktualności

Filia w Czańcu czynna już od 12.10.2017 (czwartek) z ograniczonym dostępem do półek.


Zapraszamy wszystkich do wypożyczania książek, które otrzymaliśmy w ramach projektu o nazwie „Paczka Literacka”, realizowanego przez Wydawnictwo Agora oraz FRSI.


W toku akcji, zorganizujemy multimedialną prezentację promującą jedną z wybranych pozycji,  tymczasem publikujemy listę wszystkich tytułów:

1. Jacek Antczak, Hanna Krall Reporterka
2. Robert Janowski Muzyka mojego życia
3. Anna Jelonek, Dorota Frontczak Zdrowy apetyt
4. Michał Ogórek Polska Ogórkowa
5. Witold Bereś, Krzysztof Burnetko Andrzej Wajda. Podejrzany
6. Dorota Wodecka Polonez na polu minowym
7. Vaclav Havel Siła bezsilnych i inne eseje
8. Michaił Chodorkowski Portrety z łagru
9. Barl Bernstein, Bob Woodward Wszyscy ludzie prezydenta
10. Iza Michalewicz, Maciej Piwowarczuk Powstanie Warszawskie. Rozpoznani
11. Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz Zapraszamy do Trójki
12. Adam Daniel Rotfeld W cieniu
13. Marek Niedźwiecki Nie wierzę w życie pozaradiowe
14. Maciej Wasielewski Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca
15. Wiesław Królikowski Tadeusz Nalepa Breakout absolutnie
16. Piotr Lipiński Anoda
17. Włodzimierz Kalicki Powrót do Sulejówka
18. Ewa Berberyusz Władysław Anders. Życie po Monte Casino
19. Joanna Szczęsna Moskaliki. Czyli O wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami
20. Katarzyna Boni, Wojciech Tochman Kontener
21. Wiesław Królikowska Tadeusz Nalepa. Breakout absolutnie

 

Brytyjczyk Kazuo Ishiguro laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – ogłosił Komitet Noblowski. W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem – uzasadniono w oświadczeniu.

 

Po wakacjach, grupa uczestników warsztatów z entuzjazmem powróciła do ręcznych robótek.

Cezary Łazarewicz został tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nike za książkę „Żeby nie było śladów”. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w niedzielę w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród tegorocznych nominacji znalazła się powieść „Serce” Radki Franczak (wyd. Marginesy). Druga nominowana powieść to „Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy (wyd.Czarne). Nominowane książki eseistyczne to „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego (wyd. Czarne) oraz „Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman (wyd. Czarne). Do Nike nominowano też dwa tomiki wierszy – „Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej (Instytut Mikołowski) i „Włos Bregueta” Jacka Podsiadły (wyd. WBPiCAK).

https://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/cezary-lazarewicz-z-nagroda-nike-2017,777655.html

nowy1

 


Prace dzieci (więcej w galerii)

Czytaj więcej…

 

 

Prace dzieci (więcej w galerii)


Czytaj więcej…

 

Prace dzieci (więcej w galerii).

Czytaj więcej…

Star Wars kończy w tym roku 40 lat. Pierwszy epizod , Nowa Nadzieja , ukazał się na ekranach kin w 1977. Był to początek sagi wtedy znanej jako Gwiezdne Wojny. Dziś to już  potężne uniwersum filmowe i książkowe zarazem. Wszystkie powieści Star Wars zaliczają się do kategorii Legends, czyli książek niekanonicznych względem filmów i są alternatywną historią galaktyki.
Zapraszamy fanów literatury SF do wypożyczania ich u nas.

Kreatywność uczestników  dzisiejszych zajęć,  nie ma granic.

Allow lifeto thrive,don't drinkand drive.(1)

Delikatne minki doskonale nadaje się  na sowę poduszkę lub sowę przytulankę dla dziecka.

English languageday

Prace dzieci (więcej w galerii).

 

Czytaj więcej…

Tym razem na warsztatach, kobiety wykonały podkładki kuchenne w kształcie zgrabnych kur.
Prace uczestników warsztatów (więcej w galerii).

Kuchenne rękawice przydadzą się w każdej kuchni, to właśnie one będą przedmiotem dzisiejszych warsztatów.

To kontynuacja warsztatów rękodzieła  – „Dekoracyjnie na święta”.  Tęgie kury w kratkę i uszate zające zawieszone na okiennej klamce nadadzą świątecznego wyglądu każdemu wnętrzu.
Prace uczestników warsztatów.

Projekt bez tytułu(9)

 

Warsztaty Handmade –  tym razem kury, kurki, kaczki, zające czyli cała świąteczna menażeria, która będzie ozdobą wielkanocnego stołu lub koszyka.
Prace uczestników warsztatów (więcej w galerii).

Koty klamkowce, zakochane koty, kocia rodzina to maskotki kolejnych warsztatów w serii Handmade.
Prace uczestników warsztatów (w galerii).

 

 

Maskotka kotek  może stać się ulubieńcem każdego domu – warsztaty handmade.
Prace uczestników warsztatów
(więcej w galerii).

 

 

Tym razem  z kolorowej bawełny wykonamy wiosenne ptaszki. Pomysły zaczerpnęliśmy z magazynu „Handmade. Wiosna i Wielkanoc”.

Miękka bawełna w przyjemnych dla oka kolorach, to idealna tkanina do zrobienia wiosennych tulipanów. Gotowe, wykonane ręcznie ożywią i nadadzą wiosennego nastroju każdemu wnętrzu. Wzór i sposób wykonania bukietu znajdziemy w Internecie.
Prace uczestników warsztatów (więcej w galerii).

                                                           http://www.niunioki.pl/jak-uszyc-tulipany-diy/

 

Warsztaty plastyczne inspirowane książką Michaliny Rolnik pt. „Zakątki”. Budujemy międzynarodowe miasteczko zachowując właściwy styl dla danego kraju.

Prace dzieci (więcej w galerii)

qqqq

 

Prace dzieci (więcej w galerii)

Czytaj więcej…

Paszport Polityki dla Natalii Fiedorczuk-Cieślak – za debiutancką książkę „Jak pokochać centra handlowe” (Wielka Litera).

„Za żywy, pełen poczucia humoru literacki język, który nie boi się absurdów i nagłych zmian stylu a także za próbę zrozumienia przestrzeni znanej i codziennej, ale pełnej elementów zaskakujących i nieoczywistych, dotąd w polskiej prozie nieopisanych.”

http://wyborcza.pl/7,75410,21225910,paszporty-polityki-2016-wreczone-zwyciezyli-matuszynski.html

http://culture.pl/pl/tworca/natalia-fiedorczuk-cieslak

http://culture.pl/pl/artykul/nominacje-do-paszportow-polityki-2016-literatura

 


Prace dzieci
(więcej w galerii)

Czytaj więcej…

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest programem wieloletnim na lata 2016-2020. W ramach Programu zdefiniowany został Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, którego celem jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

W ramach tego programu, wnioskując o środki finansowe, GBP w Porąbce uzyskała w 2016 r. kwotę 10.100 złotych na zakup nowości wydawniczych – w tym roku był to zakup książek tradycyjnych i audiobooków. Miło nam poinformować, że zostało zakupionych 399 egzemplarzy książek. Zakupione nowości wydawnicze dostępne są w Bibliotece Centralnej i w 3 placówkach filialnych na terenie Gminy Porąbka.

Wszystkie książki zakupione w ramach Priorytetu 1, opatrzone są logo: Zrealizowano ze środków NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

Zapraszamy stałych czytelników, a także wszystkich tych, którzy jeszcze do nas nie trafili. Nasze placówki otwarte są od poniedziałku do piątku. Wśród zakupionych książek szczególną ofertę kierujemy do najmłodszych mieszkańców. Czekają na nich książeczki z serii „Pierwsze czytanki” i wyjątkowe pozycje z Wydawnictwa „Dwie siostry”, które promujemy ze względu na nietuzinkowość i piękną ilustrację.

 

Wszystkie odcinki programu będą emitowane na antenie TVP3 Katowice w październiku i listopadzie
w każdą sobotę o godz. 10.30 i 20.30 www.katowice.tvp.pl

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Propaguje taką właśnie formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi. Święto ma w naszym kraju już 13-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. My w ramach tej akcji wybraliśmy się do przedszkola z książką Przemysłąwa  Wechterowicza  „Uśmiech dla żabki”. Zdjęcia w galerii data:text/mce-internal,content,usmiech-dla-zabki

Warsztaty będące kontynuacją zabawy w Hirameki oraz praca z książką „W góry!” Piotra Karskiego przewodnikiem  do rysowania, który poprzez zadania plastyczne zaznajamia z ogromem wiedzy o górach.

Prace dzieci w galerii

Czytaj więcej…

Warsztaty z całkiem nową odsłoną zabaw  kolorem i konturem, inspirowane Hirameki, które stworzyli artyści Peng+ Hu.  Książka o tym samym tytule to propozycja wycieczki w świat wyobraźni, w której kolejne „kroki” podnoszą poziom stopnia trudności od form prostych, wymagających kilku kresek do wolnego stylu budującego całe obrazy.

Prace dzieci w galerii

Czytaj więcej…

Najciekawsze chwile z Dni Porąbki uwieczniliśmy na zdjęciach… (patrz galeria)

Czytaj więcej…


😎 

Untitled design(1)

Tym razem, to my mieliśmy zaszczyt być gospodarzami XVI edycji konkursu na najlepszą bibliotekę powiatu bielskiego, organizowanego przez starostę bielskiego przy współpracy Książnicy Beskidzkiej i Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bielsku-Białej. Gośćmi wydarzenia byli; Dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego dr Magdalena Madejska, Wicestarosta Grzegorz Szetyński, Zastępca Wójta Gminy Porąbka Paweł Zemanek oraz przedstawiciele samorządu, szkół i lokalnych towarzystw. Całość poprowadził Dyrektor Książnicy Beskidzkiej mgr Bogdan Kocurek.

Do konkursu przystąpiło 9 placówek z Bestwiny, Buczkowic, Czechowic-Dziedzic, Jasienicy, Jaworza, Kóz, Porąbki, Wilamowic, Wilkowic. Szczegółowej ocenie podlegały: zasięg czytelnictwa, programy promujące czytelnictwo, komputeryzacja, współpraca z lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami, modernizacja lokali bibliotecznych.

I miejsce zdobyła Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach, II – Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie
i III  – Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworzu. Natomiast nasza biblioteka, oraz w Jasienicy i Wilkowicach otrzymały wyróżnienie za działalność kulturalno – edukacyjną. Biblioteka w Wilamowicach została doceniona za zmiany w infrastrukturze placówek filialnych, a Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach za tworzenie kulturowej przestrzeni publicznej mieszkańcom.

Finałowi konkursu towarzyszyła wystawa „Z duchem czasu – 1050 rocznica chrztu Polski 966” z Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej i ekspozycja sztuki ludowej  z galerii ArtLud. Uroczystość uświetnił koncert zespółu wokalno –instrumentalnego „Moderato” działającego przy Domu Kultury w Czańcu pod kierownictwem Teresy Romik.

 

 

Warsztaty wokół podstawowych nurtów w malarstwie i ich czołowych przedstawicieli z wykorzystaniem pomysłów z interaktywnej książki „Zróbmy sobie arcydziełko” Marion Deuchars.

 

 

Czytaj więcej…

Dziś gościliśmy Renatę Piątkowską autorkę wielu znanych i lubianych książek dla dzieci. W spotkaniu autorskim uczestniczyły dzieci z klas piątych i szóstych ze szkół podstawowych w Czańcu i Porąbce. Pisarce towarzyszyła lektor, pani Malwina Kożurno, która czytała fragmenty najnowszej książki pisarki pt. „Która to Malala?”. Bohaterką opisanej w niej historii jest pakistańska dziewczynka Malala Yousafzai, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. Niemal zapłaciła za to najwyższą cenę, gdy została postrzelona przez talibów.  W wieku szesnastu lat stała się globalnym symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Czytaj więcej…

Uczestnikom składamy serdeczne podziękowania za udział w konkursie i zapraszamy do dalszej współpracy.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej…

Warsztaty z interaktywną książką „Kto to widział?” – przewodnikiem dla dzieci po Łazienkach Królewskich,  do oglądania, czytania, uzupełniania w nim i rysowania.  Autorka Izabela Koczkodaj, stworzyła go we współpracy z Ośrodkiem Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie.

 

Prace dzieci w galerii

Czytaj więcej…

Warsztaty inspirowane książką obrazkową Rotraut Susanne Berner pt. „Zima na ulicy Czereśniowej” – pełną zabawnych szczegółów, sympatycznych postaci i ujmująco codziennych sytuacji, zimową wyszukiwanką z bestsellerowej serii, która podbiła świat.

Prace dzieci w galerii


 

 

 

 

Czytaj więcej…

Wczoraj, odbyliśmy nasze pierwsze spotkanie z uczniami klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej w Porąbce. Mamy nadzieję, że to początek współpracy, która zaowocuje cyklem warsztatów  poświęconych książce.  Spotkanie obejmowało zajęcia z interaktywną książką-szkicownikiem „Zróbmy sobie arcydziełko” Marion Deuchars. Biblioteka serdecznie dziękuje wychowawcy klasy za zaproszenie i piękny podarunek od dzieci. 😀 (Zdjęcia w galerii).

 

 

 

 

Czytaj więcej…

Warsztaty z interaktywną książką Marion Deuchars pt. „Arcy-palce”. Autorka udowadnia, że własne palce i tusz lub farba – to wszystko, czego potrzebujemy, by tworzyć!  

 

 

Czytaj więcej…

Swietłana Aleksijewicz laureatką Nagrody Nobla z literatury za rok 2015.
Czytaj więcej…

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcja, ma zachęcić najmłodszych czytelników do sięgania po książki, które nie tylko należą do klasyki literatury dziecięcej, ale także zawierają niecodzienne ilustracje wykonane przez cenionych twórców, uhonorowanych wieloma nagrodami w kraju i za granicą. Każde wypożyczenie książki z serii „Mistrzowie ilustracji” łączymy z wręczeniem dziecku kreatywnej kolorowanki, inspirowanej ilustracjami w niepowtarzalnym stylu – lapidarnym i dowcipnym. Do książki dodajemy piękną zakładkę.

 

 

 

 
Gminna Biblioteka Publiczna w Porąbce realizuje Program Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”.

 

 


Zadaniem
Programu jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizowania zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

Na realizację zadania nasza biblioteka otrzymała 9840 zł. Są to środki finansowe otrzymane z Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

 

Cztery książki polskich autorów znalazły się w finałowej siódemce Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus . Wszystkie są już do wypożyczenia u nas. Zwycięzcę poznamy 17 października 2015 podczas gali w Teatrze Capitol.

Czytaj więcej…

Warsztaty z interaktywną książką do rysowania i uzupełniania „Zróbmy sobie arcydziełko” Marion Deucharsczyli 224 strony pełne pomysłów, ćwiczeń i informacji, które wciągają młodych czytelników do pasjonującej zabawy w sztukę, budząc w każdym dziecku artystę. 

 

 

 

 

Prace dzieci (więcej w galerii)

nowy pnowyp1

p2

p3

p4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej…

Warsztaty z książką Szymona Tomiło grafika-kucharza i Kasi Boguckiej ilustratorki , pt. „Wytwórnik kulinarny”. Książka z serii autorskich zeszytów kreatywnych łączy talent i pomysłowość ilustratora
z nieskrępowaną twórczością dziecka.

 

 

 

Prace dzieci (więcej w galerii)

2 3 4

zo

Czytaj więcej…

Warsztaty plastyczne na podstawie książki graficznej Jana Bajtlika pt. „Typogryzmol” wyróżnionej  w konkursie Bologna Ragazzi Award, najbardziej prestiżową nagrodą na świecie przyznawaną od 50 lat za ilustracje książki dziecięcej. Książka przybliża dzieciom świat typografii.   

 

 

 

Czas wakacji rozpoczęliśmy cyklem warsztatów, na które zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Dziś miało miejsce pierwsze z takich spotkań. Przedmiotem zajęć była zabawa graficzna z książką Jana Bajtlika pt. „Typogryzmol”. Idąc za radą autora dzieci starały się uruchomić naturalną ekspresję i przekraczać granice kreatywności. Czy im się to udało? ocencie sami na naszym facebooku.

Prace dzieci (więcej w galerii)

nowy t 3    nowy t 4 nowyt1

 

 

 

Czytaj więcej…

Ogłoszenie naboru na stanowisko Głównego Księgowego Gminnej Biblioteki Publicznej w Porąbce.
Czytaj więcej…

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do korzystania z naszej najnowszej oferty na którą składają się pozycje  autorów niedawno nagrodzonych i nominowanych do „Paszportów Polityki”.

 

 

z9862704Q,Fragmenty-pochodza-z-ksiazki-KatWarsztaty plastyczne w otoczeniu wystawy ilustracji Katarzyny Boguckiej do książki
Katarzyny Świeżak  pt. M.O.D.A. wydanej w tzw. serii edukacyjnej przez Wydawnictwo
Dwie Siostry.

Czytaj więcej…

Zapraszamy na Wystawę (bez względu na wiek) ilustracji Katarzyny Boguckiej do książki  „M.O.D.A.” Wydawnictwa Dwie Siostry. Wystawę można oglądać do 25 lutego.

4444m

 

Czytaj więcej…

Warsztaty plastyczne na podstawie książki Indii Desjardins   pt. „Wigilia Małgorzaty”.

Prace dzieci (więcej w galerii)

DSC_0323aDSC_0327a

phpThumb_generated_thumbnailjpg

Czytaj więcej…