Wejdź na Mount Everest!

Warsztaty będące kontynuacją zabawy w Hirameki oraz praca z książką „W góry!” Piotra Karskiego przewodnikiem  do rysowania, który poprzez zadania plastyczne zaznajamia z ogromem wiedzy o górach.

Prace dzieci w galerii

Wiek: 7+
Czas trwania: 60 minut
Materiały:
farby akwarelowe, pędzle, cienkie czarne pisaki, kartki bloku technicznego i  kolorowe kartki z naniesionymi na nie białymi plamami, karty z przekopiowanymi, wybranymi zadaniami z książki „W góry”.
Przebieg zajęć:
– Wprowadzenie do zajęć
Ze względu na duże zainteresowanie i radość jaką przyniosła na ostatnich zajęciach zabawa w Hirameki oraz nowych uczestników w grupie, dziś podejmiemy się jeszcze kilku kolejnych „Kroków” Hirameki, a zarazem wejdziemy na wyższy poziom trudności. Ponadto „udamy się na wycieczkę w góry” oczywiście nie dosłownie, ale dzięki książce Piotra Karskiego „W góry”. To prawdziwa skarbnica wiedzy z której dowiecie się, skąd się biorą góry, jak rosną i jak się zmieniają. Odwiedzicie górskie szczyty, lodowce i jaskinie. Wytropicie wilki, niedźwiedzie i śnieżne pantery – a może nawet yeti! Poznacie tajemnice górskich lasów i roślin rosnących w górach. Zapoznacie się z góralami z całego świata, zobaczycie ich stroje i domy. Nauczycie się czytać mapę, planować trasę wędrówki i orientować się w górskim terenie. Spróbujecie górskich sportów i dowiecie się, jak zdobyć Mount Everest.

– Warsztaty Uczestnicy otrzymują kartki w kolorach pastelowych z naniesionymi białymi plamami. Posłużą one do wykonania  6. Kroku Hirameki. Postaci utworzone z kleksów mają ze sobą współdziałać czyli wchodzić w interakcje. Przystępując do 7. Kroku Freestyle czyli wszystko jest możliwe dzieci same nanoszą na całą kartkę kolorowe plamy, kleksy, a następnie czarnym pisakiem rysują na nich co tylko chcą. Żeby złapać oddech przed kolejnym zadaniem, dzieci częstują się słodyczami, po czym prowadząca prezentuje książkę Piotra Karskiego „W góry” i dodaje, że powstała ona we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Potem uczestnicy otrzymują kopie kartek pochodzących z książki z kilkoma wybranymi zadaniami. Jednym z nich jest narysowanie swojego góralskiego domu. Inne brzmi – „Zasadź” kwiaty na górskiej łące, żeby puchacz nie wypatrzył ryjówki biegnącej do nory. Kolejne zadanie, to rysowanie miękkim ołówkiem Trolla, który potem zamienia się w górę. Ubranie pary górali z deszczowych zimnych gór wymaga wyobraźni i wiedzy co w takich warunkach przydaje się najbardziej z ciepłej odzieży.
– Wystawa prac